Ból z nerwów

Nerwobóle są często kojarzone ze stresem. W okresach o większym napięciu psychicznym wiele osób odczuwa także ból bardziej fizyczny. Faktycznie przyczyną nerwobóli może być stres. Niemniej jednak jak sama nazwa wskazuje, są to bóle nerwów i to właśnie z tymi ostatnimi należy je przede wszystkim utożsamiać.

Przyczyny nerwobóli

Najogólniej rzecz ujmując, nerwobóle pojawiają się w momencie uszkodzenia, ewentualnie podrażnienia nerwów. Często ustępują samoistnie i wówczas faktycznie można zrzucić je na karb stresu i przeżywanych aktualnie problemów. Niemniej jednak jeżeli nerwobóle nie mijają, a wręcz przeciwnie nasilają się, trzeba zgłosić się do lekarza. Na początek wystarczy ten pierwszego kontaktu. Jest to wykwalifikowany specjalista, który dokona wstępnej oceny odczuwanych dolegliwości i zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Ucisk bądź uszkodzenie nerwów

To bardzo częste przyczyny nerwobóli. Odczuwane są jako kłucie, szarpanie bądź promieniowanie bólu z danego miejsca. W takiej sytuacji ingerencja lekarska jest jak najbardziej wskazana, ponieważ czasami potrzebne jest zastosowania farmakologii. Do najczęściej podawanych leków należą te:

  • przeznaczone dla chorych na padaczkę,
  • farmaceutyki na co dzień stosowane w leczeniu depresji.

Na ogół jednak wystarczy dobry profesjonalny masaż, rozgrzanie obolałego miejsca lub zastosowanie lekkich środków przeciwzapalnych.

Infekcja i stres

Jeżeli człowiek jest zestresowany to jego odporność spada. Zwłaszcza jeżeli mowa o stresie długotrwałym. Wówczas zwiększa się ryzyko złapania jakiejś infekcji, która z kolei może prowadzić do pojawienia się nerwobóli. Warto zatem wziąć sobie do serca tak często obecnie powtarzania zalecenia w ramach profilaktyki antystresowej. I dbać o sobie, ponieważ regularne odreagowywanie napięć to najlepszy sposób na przedłużenie swojego życia oraz podniesienie jego jakości. W ten sposób zmniejsza się także ryzyko wystąpienia nerwobóli.

Nerwobóle – jak sobie z nimi radzić?

Jeżeli ból nie jest jakoś szczególnie dokuczliwy, to warto na początek zastosować ciepłe okłady, ewentualnie sięgnąć co jakiś środek przeciwbólowy oraz przeciwzapalny. Gdy jednak nerwobóle nie mijają i są do tego dosyć silne, to jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Takie dolegliwości mogą bowiem znacznie uprzykrzyć życie. Nie zawsze także mijają same z siebie. Poza tym, jak już wspominano, bardzo ważny jest relaks i odpoczynek. Dzięki nim wzmacnia się bowiem swój układ immunologiczny, na czym korzystają także nerwy. Zdarzają się przypadki, kiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości i wiążą się z silnym naciskiem na konkretny nerw. Przy mniej poważnych uszkodzeniach czasami stosuje tak zwane zablokowanie konkretnego nerwu. Lekarze podkreślają jednak, że taka terapia nie zapewnia stałych efektów. Potrafi natomiast przynieść sporą ulgę, więc czasami także jest godna rozważenia.

  1. Nerwobóle – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *