Biotyna – co warto o niej wiedzieć?

Biotyna – czyli inaczej ujmując witamina B7 – stanowi ważną rolę w naszym organizmie. Wszystko dlatego, że jest konieczna między innymi do prawidłowej przemiany materii. Biotyna stabilizuje poziom glukozy we krwi i jest szczególnie potrzebna osobom, które chorują na cukrzycę. Jakie są jeszcze jej zadania? Jakie pokarmy trzeba jeść, aby zadbać o odpowiednią dawkę witaminy B7? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru tego elementu? O tym wszystkim dowiecie się po przeczytaniu naszego dzisiejszego wpisu. Zapraszamy do lektury.

Jakie właściwości ma biotyna?

Trzeba zaznaczyć, że biotyna nie tylko świetnie wywiązuje się ze stabilizowania poziomu glukozy we krwi. Poza tym witamina B7 bierze udział również w syntezie kwasów tłuszczowych. Ponadto pełni ważną rolę w aspekcie glukoneogenezy. To jednak nie wszystko. Warto zaznaczyć, że biotyna sprawdza się również w metabolizmie leucyny. Nie każdy wie, ale witamina B7 wpływa też na właściwy stan skóry, która jest dzięki temu jędrna i bardziej elastyczna. Innym działaniem biotyny jest również przyczynianie się do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju organizmu.

Niedobór biotyny – jakie są skutki?

Osoby, które nie będą systematycznie spożywały produktów bogatych w biotynę muszą liczyć się z różnymi konsekwencjami. Najczęściej spotykanymi są:

Nadmiar biotyny – czy jest się czego obawiać?

Zazwyczaj dzieje się tak, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Nadmiar pewnych składników – chociaż na pierwszy rzut oka wydają się one bardzo zdrowe – także nie jest korzystny. Jeśli jednak chodzi o biotynę, to do tej pory lekarze nie potwierdzili żadnych objawów, które wynikają ze zbyt dużego spożywania witaminy B7. Mimo wszystko, warto stosować się do zaleceń i dawkować biotynę w odniesieniu do norm, które zostały ustalone dla populacji naszego kraju przez Instytut Żywności i Żywienia

Jakie produkty są bogate w biotynę?

Z powyższych akapitów wiecie już, jakie są skutki niedoboru witaminy B7. Pod żadnym pozorem nie wolno zatem do nich dopuścić. Jakie produkty trzeba jeść, aby dostarczyć organizmowi odpowiednich dawek biotyny? Trzeba podkreślić, że dużo witaminy B7 znajduje się między innymi w wątrobie oraz innych podrobach. Jeśli chodzi o mięsa, to najlepiej decydować się na wieprzowinę, drób oraz wołowinę. Ponadto biotyny nie brakuje w produktach mlecznych takich jak mleko, czy sery. Lubicie ryby? W takim razie warto kupować sardynki i łososie, które mają relatywnie dużo witaminy B7. Jeśli chodzi o warzywa, to warto stawiać na pomidory, buraki, kalafiory oraz marchew. Trzeba zaznaczyć, że biotyny nie brakuje również w owocach. W tym celu najlepiej kupować banany, winogrona, brzoskwinie czy arbuzy.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *