Jęczmień na oku – przyczyny, objawy, leczenie

Jęczmień to inaczej torbielowata infekcja powieki. Objawia się powstaniem ropnia na powiece, a powoduje go zakażenie gronkowcem. Ropień ten może pojawić się na dolnej lub górnej powiece, przez co często przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, sprawiając dyskomfort. Najczęściej znika sam, jednak czasem potrzebna jest interwencja specjalisty. Jęczmień najczęściej utrzymuje się na oku do dwóch tygodni – jedynie leczenie za pomocą leków z antybiotykami pozwala na szybsze zniknięcie jęczmienia.

Podstawowe informacje o jęczmieniu

Można wyróżnić dwa rodzaje jęczmienia:

 • jęczmień zewnętrzny – zapalenie gruczołów łojowych Zeissa lub gruczołów potowych Molla (gruczoły te dochodzą do mieszków rzęs)
 • jęczmień zewnętrzny – zapalenie gruczołów tarczkowych, czyli gruczołów łojowych znajdujących się wewnątrz tarczki powieki

Trzeba pamiętać o tym, że nieleczony jęczmień powraca, a z czasem może nawet zamienić się w gradówkę. Z gradówką trzeba już zwrócić się do okulisty, który podejmie decyzję o sposobie leczenia gradówki.

Objawy jęczmienia

Na jęczmień na oku wskazują:

 • zaczerwienione powieki i spojówki
 • ropień na powiece
 • ból podczas mrugania
 • swędzenie
 • obrzęk powieki
 • łzawienie

Przyczyny powstawania jęczmienia

Jęczmień jest wywoływany przez gronkowce. Powstawaniu jęczmienia sprzyja także używanie soczewek kontaktowych, brak dbałości o higienę (np. niezmywanie makijażu na noc) czy przecieranie oczu. Rozwojowi jęczmienia na oku sprzyja przebywanie w zadymionych pomieszczeniach i kontakt z chemicznymi oparami.

Jak leczyć jęczmień na oku?

Czasami jęczmień przechodzi sam, jednak jeśli chce się przeczekać do tego momentu, trzeba się liczyć z nieprzyjemnymi objawami (takimi jak ból czy opuchnięta powieka), które mogą utrzymywać się nawet ponad tydzień. Najlepszym sposobem na pozbycie się jęczmienia będzie wizyta u lekarza. Zapisze on odpowiednie krople lub maści do oka, które zawierają antybiotyki i pozwalają na znacznie szybsze i skuteczniejsze leczenie. Przy jęczmieniach mnogich zdarza się, że lekarz zapisuje antybiotyki doustne.

Jeśli ropień pod powieką wymaga nacięcia, może je przeprowadzić jedynie lekarz. Jednak rzadko dochodzi do takiej konieczności. Zazwyczaj mamy do czynienia z lżejszymi przypadkami, w których pomocne okażą się ciepłe okłady (np. butelka z ciepłą wodą zawinięta w czysty gazik). Ważne jest to, aby okład był suchy. Innym domowym sposobem, który się sprawdza, jest pocieranie powieki złotą obrączką – musi być ona jednak zdezynfekowana, aby nie pogorszyć infekcji.

Czego nie wolno robić z jęczmieniem?

 • nie lekceważ jęczmienia – jeśli zauważy się coś niepokojącego (np. jęczmień długo nie znika, objawy się nasilają), trzeba udać się do lekarza
 • nie można dotykać jęczmienia brudnymi rękoma czy przedmiotami
 • nie można jęczmienia przebijać, wyciskać czy rozcinać – jest to o tyle niebezpieczne, że może rozszerzyć infekcję. Pamiętajmy, że za rozcinanie jęczmienia może się brać jedynie lekarz!

Czytaj więcej: Jęczmień na oku – rodzaje, przyczyny, sposób leczenia

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *