Sól fizjologiczna dobra na katar i przesuszoną śluzówkę?

Masz problem z przesuszoną śluzówką? Męczy Cię katar sienny? Wypróbuj sól fizjologiczną. Tradycyjne krople do nosa mogą pomóc doraźnie na katar, ale jednocześnie przy dłuższym stosowaniu mogą przesuszyć śluzówkę nosa. Sól fizjologiczna poza tym, że leczy katar to jeszcze nawilża nasz nos. Poza tym sól fizjologiczna ma wiele zastosowań.

Sól fizjologiczna – co to jest?

Sól fizjologiczna inaczej nazywana, również płynem fizjologicznym, to wodny roztwór chlorku sodu, czyli soli. Chlorek  zwykle dostępny jest w stężeniu 0,9%.

Do czego używana jest sól fizjologiczna w medycynie

W medycynie sól fizjologiczna używana jest jako:

  • kroplówki, w celu uzupełnienia płynów ustrojowych po operacjach,
  • jako nawodnienia organizmu po silnych wymiotach, biegunce, wstrząsie pourazowym czy oparzeniach
  • do rozcieńczenia niektórych leków, wymagających podania drogą wstrzykiwania lub infuzji dożylnej

Sól fizjologiczna jako krople do nosa

Sól fizjologiczna zamiast kropli do nosa może być stosowana w przypadku osób, które mają problem z przesuszoną śluzówką. Sól fizjologiczna poza tym, że oczyszcza nos i pomaga z odczuciem „zatkanego” nosa, to dodatkowo nawilża go. Sól fizjologiczna pomaga w przepływaniu powietrza, czyli oddychania osoby z problemem suchego i „zatkanego” nosa. Płyn jakim jest sól fizjologiczna warto stosować w okresie grzewczym, kiedy nasza śluzówka jest narażona na przesuszenie. Sól fizjologiczna pozwoli rozrzedzić i usunąć zalegającą i trudną do usunięcia wydzielinę. Wystarczą do tego 1-2 krople zaaplikowane do jednego i drugiego nozdrza. Bardzo wygodne w aplikacji są także spraye z dodatkiem chlorku sodu, które pomogą oczyścić nie tylko nos, ale i też zatoki.

Sól fizjologiczna to łagodne nawilżenie nie tylko dla naszego nosa

Sól fizjologiczna jest neutralna dla naszego organizmu, nie powoduje żadnych podrażnień. Można ją stosować zewnętrznie i wewnętrznie, również może być używana nawet do przemywania oczu, już od początku naszego życia. Sól fizjologiczną stosuje się jako krople do oczu, zwłaszcza kiedy nasze oczy są przemęczone i odczuwamy suchość z powodu zadługiej pracy przed monitorem komputera lub kiedy chcemy z oka usunąć ciało obce.

Uwaga!

Kiedy przecieramy solą fizjologiczną oczy noworodka czy niemowlaka pamiętajmy, aby robić to w prawidłowy sposób. Ważne jest, aby zawsze robić to w kierunku nosa, a nie odwrotnie.  Tak, aby nie rozprowadzać zebranych zanieczyszczeń w kąciku oka po całej gałce ocznej. Do przemywania oczu solą fizjologiczną, należy używać jałowych gazików. Czystego do każdego oka.

Sól fizjologiczna do uszu i lekkich ran

Sól fizjologiczną ma, także zastosowanie jako płyn do przemywania uszu i lekkich ran. Skóra, która jest podatna na podrażnienia, również może być przemywana solą fizjologiczną. Jednak ze względu na szybki rozwój bakterii – należy otwartą fiolkę z solą fizjologiczną używać jedynie przez 24h. To bardzo ważne, żeby przy korzystaniu z soli fizjologicznej zachować zasady higieny.

Czytaj: Sól fizjologiczna – właściwości, zastosowanie

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *