Czy forma przyjmowanego leku ma znaczenie?
Wiele osób zastanawia się, czy forma, w jakiej przyjmujemy dane leki lub suplementy ma wpływ na ich skuteczność. Owszem, istnieje taka zależność. To w jakiej formie podana jest konkretna substancja ma wpływ na szybkość jej wchłaniania się, a co za tym idzie czas, w którego przeciągu lek zacznie działać. Większość leków i suplementów stosowanych doustnie uwalnia się w żołądku, jest metabolizowanych w wątrobie i stopniowo rozpoczyna swoje działanie. W przypadku tradycyjnych powlekanych tabletek na pełen efekt musimy czekać – w zależności od leku – od dwudziestu do nawet czterdziestu minut. W przypadku formy takiej jak kapsułki miękkie czas ten bywa znacznie krótszy. Nie bez znaczenia jest w tym kontekście także wygoda użytkownika. Miękkie kapsułki są wygodniejsze w przyjmowaniu niż większość twardych tabletek. Natomiast osoby, które nie tolerują leków w formie stałej, mogą wybrać preparaty rozpuszczalne w wodzie.
Kapsułki miękkie – dlaczego są dobrym wyborem?
Miękkie kapsułki to forma leków i suplementów diety, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego tak się dzieje? Kapsułki miękkie mają bowiem niezaprzeczalnych zalet. Zbudowane są z żelatynowej otoczki, w której zamknięta jest właściwa substancja. Właśnie dlatego kapsułka stosunkowo szybko uwalnia się w środowisku soku żołądkowego. Osłonka rozpuszcza się i następuje uwolnienie płynnego wnętrza leku, który – jak wiadomo – wchłania się do organizmu stosunkowo szybko. Właśnie dlatego miękkie kapsułki działają szybciej niż inne formy leków, co jest szczególnie istotne w przypadku preparatów przeciwbólowych.
Kapsułki miękkie, co ważne, nie wymagają dodatkowych substancji pomocniczych, znanych z twardych powlekanych form leków. Są to więc idealne rozwiązania, dla osób, które wykluczyły z diety cukier, a także dla tych, które mają skłonność do alergii pokarmowych. Miękkie kapsułki są także formą leku czy suplementu, która sprawia bardzo mało problemów przy połykaniu. Z powodzeniem mogą więc być stosowane zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci.