Jak pozbyć się szumu w uszach – przyczyny, objawy i metody leczenia

Kiedy słyszymy w uszach niepokojące dzwonienie, warto zgłosić się na konsultację do laryngologa. Lepiej z tym nie zwlekać, zwłaszcza gdy symptomy nie ustają. Co może być powodem tych dziwnych dźwięków? Uciążliwe dzwonienie w uszach może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Szum odbieramy jako natrętny dźwięk, który wprawia w rozdrażnienie. Przeszkadza do tego stopnia, że utrudnia skupienie podczas wykonywania codziennych czynności. Nie należy go traktować tylko jako irytującej przypadłości. Zlekceważony, może przerodzić się z czasem w trwały ubytek słuchu.

Jakie mogą być przyczyny szumu w uszach?

Wśród najczęściej spotykanych powodów występowania tego rodzaju problemu można wymienić stały kontakt ze źródłem hałasu. Źródłem szumu może być też nadwrażliwość słuchowa, czyli nietolerancja na hałas. Potencjalne przyczyny to także stres emocjonalny, cukrzyca albo infekcje ucha środkowego. Do tej grupy należą również naturalne procesy starzenia się organizmu oraz skutki uboczne przyjmowania niektórych leków – niepożądane reakcje na określone środki farmakologiczne.

Osoby, które uskarżają się na szum w uszach, mogły nabawić się go przy okazji urazu głowy albo szyi. Niekiedy zdarza się, że objawy powstają w wyniku nieleczenia schorzeń takich jak zapalenie ucha czy choroba Ménière’a. Inne jej określenie to wodniak błędnika (endolimfatyczny), a sama choroba wywołuje niespodziewane, intensywne zawroty głowy oraz nudności.

Objawy towarzyszące szumom w uszach

Do najważniejszych symptomów tej dolegliwości należy uporczywe, drażniące dzwonienie w narządzie słuchu. Cierpiący na nie ludzie mogą także odbierać je jako syczenie, piszczenie albo tykanie. Zdarza się, że chory ma wrażenie, że słyszy gwizdanie albo jednostajny szum. Irytujące dźwięki mogą mieć różną częstotliwość (niską, średnią bądź wysoką).

Przedłużający się stan, w którym pojawiają się szumy uszne, może prowadzić do zwiększonej wrażliwości na hałasy dobiegające z otoczenia. Osoba borykająca się z tego typu przypadłością ma coraz większe trudności z koncentracją, ponadto mogą doskwierać jej zaburzenia snu. Może wpadać w drażliwość albo złość, ewentualnie izolować się od otoczenia. Czasami udaje się ignorować brzęczenie, piski czy huczenie, ale może to negatywnie wpływać na komfort życia.

Metody leczenia szumu w uszach

Niestety, nie ma terapii, która umożliwiałaby trwałe pozbycie się dzwonienia czy szumu w narządzie słuchu. Istnieją za to metody, dzięki którym można zniwelować szum w uszach do stopnia pozwalającego normalnie

funkcjonować. Jedna z nich to terapia dźwiękiem, polegająca na słuchaniu specjalnej kombinacji dźwięków terapeutycznych przez aparat słuchowy. Użytkownik urządzenia skupia się na nich, przez co piski lub szmery stają się mniej uciążliwe. Sam aparat słuchowy pozwala na zwiększenie jakości życia, gdyż wzmacnia dźwięki z otoczenia. Można wykorzystywać go do leczenia ubytku słuchu oraz do dźwiękoterapii.

Kolejne rozwiązanie to joga oraz medytacja. Obie metody sprawdzają się w łagodzeniu szumów usznych. Ostatnia podpowiedź to tzw. ochronniki słuchu. Mogą mieć różne formy, np. zatyczek do uszu, a ich zadanie polega na zabezpieczaniu uszu przed szkodliwym hałasem.

Podsumowując, nie należy lekceważyć dziwnych dźwięków odbieranych przez uszy. Zaniedbanie w tym zakresie grozi poważnymi powikłaniami, włącznie z utratą słuchu.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *