Nikotynizm, czyli problem, z którym przegrywa niejeden palacz

 

Problemy jakie wywołuje długotrwałe, nałogowe palenie wyrobów tytoniowych są nam wszystkim powszechnie znane. Przede wszystkim, zwraca się uwagę na takie zagrożenia jak np. podrażnienie błony śluzowej i gardła, osłabienie kondycji, nadciśnienie tętnicze, a w skrajnych przypadkach nawet choroby nowotworowe. W tym tekście chcielibyśmy jednak zająć się innym problemem – jest nim nikotynizm.

Dlaczego palimy papierosy?

W dwudziestym wieku palenie papierosów było powszechnie postrzegane jako element eleganckiego, modnego stylu życia. W Hollywood słynni aktorzy pojawiali się na ekranie trzymając w dłoniach dymiące papierosy, promując jednocześnie czynność palenia jako coś naturalnego i akceptowalnego.

Czy taki stan rzeczy oznacza jednak, że palimy papierosy głównie z uwagi na modę? Niestety, nie, choć oczywiście aspekt ten odgrywa pewną rolę, jeśli chodzi o uzależnienie od wyrobów tytoniowych. W rzeczywistości, ważniejszym problemem jest nikotynizm.

Nikotynizm – co to jest? Podstawowe informacje na temat tego zagadnienia

Nikotyna to związek chemiczny z grupy alkaloidowych, który stanowi ważny składnik wyrobów tytoniowych. Dostarczana do organizmu wpływa ona na receptory znajdujące się w mózgu. To właśnie ten czynnik sprawia, że rzucenie palenia stanowi poważne wyzwanie, a pozbycie się nałogu nie jest proste.

Wskutek dostarczenia nikotyny do mózgu dochodzi do zwiększonego poziomu wydzielania dopaminy, noradrenaliny oraz serotoniny. W efekcie nasz mózg zaczyna odczuwać palenie papierosów jako przyjemną aktywność.

Długotrwałe – co najmniej kilkumiesięczne – palenie wyrobów tytoniowych to działanie, które prowadzi do poważnych zmian w mózgu. Z biegiem czasu osoby uzależnione od nikotyny zaczynają potrzebować coraz większych dawek tej substancji, aby uzyskać pożądany efekt – o takiej sytuacji mówimy, że zwiększa się ich tolerancja na nikotynę.

Uzależnienie od nikotyny sprawia, że palenie papierosów staje się dla palacza rutynowym nawykiem. Osoby borykające się z tym problemem często mają trudności z odstawieniem papierosów, a jeśli tego spróbują, zaczynają doświadczać silnych objawów odstawiennych. Do symptomów tych zalicza się np. uczucie rozdrażnienia i niepokoju, ból głowy, mdłości, problemy żołądkowe, trudności w koncentracji oraz nawracające uczucie zmęczenia.

Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny?

Próba zwalczenia uzależnienia od nikotyny nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie trudne są pierwsze tygodnie od momentu podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. W chwilach zwątpienia i silnej potrzeby sięgnięcia po papierosa, możemy wesprzeć się różnymi rozwiązaniami.

Jednym z najpopularniejszych są środki farmakologiczne, takie jak:

  • plastry,
  • gumy do żucia,
  • tabletki
  • inhalatory.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie ich powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem. Możemy także skorzystać z grup wsparcia, w których spotykają się osoby, które podjęły decyzję o rzuceniu palenia i dzielą się swoimi doświadczeniami.

Dobrym sposobem na walkę z nałogiem jest również prowadzenie aktywnego trybu życia, np. poprzez regularną aktywność fizyczną, która pomaga w redukcji stresu oraz poprawie samopoczucia. Warto również zadbać o zdrową dietę, która wpłynie korzystnie na ogólną kondycję organizmu oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób związanych z paleniem.

Nie ma jednej właściwej recepty na sukces w walce z uzależnieniem od nikotyny. Jednak dzięki połączeniu wielu skutecznych metod i podejściu z pełnym zaangażowaniem, osiągnięcie celu jest w zasięgu ręki. Pamiętaj, że walka z nałogiem jest warta poświęceń i pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i lepszym samopoczuciem na co dzień.

Bibliografia:

  • Janusz Czapliński: Nikotynizm w Polsce. Raport dla World Health Organization, 2011,
  • Adam Bilikiewicz, Stanisław Pużyński, Jacek Wciórka, Janusz Rybakowski: Psychiatria.. T. 2. Wrocław: Urban & Parner, 2003,
  • Anna Karwowska: Sześć lat z zakazem palenia w miejscach publicznych. Ilu Polaków rzuciło papierosy?, 2016
Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *