Właściwości miodu Manuka

Miód manuka to rodzaj miodu produkowanego przez pszczoły z nektaru kwiatów manuka, rosnących głównie na Nowej Zelandii i w Australii. Charakteryzuje się on wyjątkowo silnym działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym dzięki obecności w nim unikalnych związków, zwanych metyloglioksalami. Miód manuka jest coraz bardziej popularny ze względu na swoje właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Może być stosowany do leczenia infekcji gardła, bólów żołądka, oparzeń, ran, trądziku i innych schorzeń. Istnieje system oceny jakości miodu manuka, oparty na zawartości metyloglioksalów, nazywany MGO (Methylglyoxal) lub UMF (Unique Manuka Factor). Im wyższy poziom MGO lub UMF, tym wyższa jakość i działanie antybakteryjne miodu manuka.

Kto powinien sięgnąć po miód manuka?

Miód manuka może być polecany dla wielu osób ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Szczególnie polecany jest osobom z problemami z infekcjami bakteryjnymi, grzybicznymi i wirusowymi, ponieważ zawiera unikalne związki o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwwirusowym. Miód manuka może być również korzystny dla osób z problemami trawiennymi, w tym z zespołem jelita drażliwego, chorobą wrzodową żołądka i jelit oraz refluksu żołądkowo-jelitowego. Ponadto sprawdzi się w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik, łuszczyca, egzema i oparzenia. Może również działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Należy jednak pamiętać, że miód manuka nie jest odpowiedni dla osób z alergią na pyłki lub miód, a także dla dzieci poniżej roku życia. Osoby z cukrzycą powinny korzystać z niego z umiarem ze względu na wysoką zawartość cukru. Przed rozpoczęciem regularnego stosowania miodu manuka w celach terapeutycznych, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zastosowanie miodu manuka

Wiele osób zastanawia się, jak najlepiej wykorzystać Miód Manuka. Jest to produkt bezpieczny, który bardzo trudno przedawkować. Aby przekroczyć najwyższy próg normy MGO, musielibyśmy spożywać ponad kilogram miodu dziennie. Jednak, aby zachować odpowiednie proporcje i nasycić, a nie przesycić organizm, warto stosować 2 łyżeczki miodu trzy razy dziennie, około 30 minut przed posiłkiem. Można go rozpuścić w wodzie lub innym płynie, jednak należy pamiętać, aby ciecz nie przekraczała temperatury 40 stopni Celsjusza, ponieważ powyżej tej temperatury miód traci swoje cenne właściwości. Oprócz stosowania doustnego, Miód Manuka może być również wykorzystywany jako wartościowy dodatek do innych preparatów. Producentom często zależy na podniesieniu skuteczności i atrakcyjności swoich produktów, dlatego dodają Miód Manuka do swoich produktów. Warto wybierać Miód Maunka z pewnego źródła np. ze strony hecadi.pl/miod-manuka.  Najlepsze są odmiany zawierające od 100 do aż 550 mg MGO na każdy kilogram miodu. W tym miejscu dostępne są wszystkie najpopularniejsze warianty – warto sprawdzić.

Właściwości miodu manuka

Miód manuka ma wiele właściwości zdrowotnych i kosmetycznych, a jego najważniejsze cechy to:

  1. Działanie przeciwbakteryjne: Miód manuka zawiera unikalne związki, w tym metyloglioksal, które wykazują silne działanie przeciwbakteryjne. W związku z tym, miód manuka może pomóc w zwalczaniu bakterii, w tym tych opornych na antybiotyki.
  2. Działanie przeciwgrzybicze: Miód manuka wykazuje również silne działanie przeciwgrzybicze, co oznacza, że może pomóc w zwalczaniu infekcji grzybiczych, takich jak drożdżaki i pleśnie.
  3. Działanie przeciwwirusowe: W badaniach wykazano, że miód manuka może być skuteczny w zwalczaniu niektórych wirusów, w tym wirusa opryszczki.
  4. Właściwości przeciwzapalne: Miód manuka wykazuje właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie.
  5. Wspomaganie trawienia: Miód manuka może pomóc w regulacji trawienia i łagodzeniu objawów związanych z zespołem jelita drażliwego i chorobą wrzodową żołądka i jelit.
  6. Leczenie problemów skórnych: Miód manuka może pomóc w leczeniu trądziku, łuszczycy, egzemy i innych problemów skórnych, ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i gojące.
  7. Poprawa zdrowia jamy ustnej: Miód manuka może pomóc w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej i zapobiegać próchnicy oraz zapaleniu dziąseł.

Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i efekty stosowania miodu manuka mogą się różnić u różnych osób. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem regularnego stosowania miodu manuka w celach terapeutycznych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *