Jak wybrać najlepsze preparaty na gojenie ran?

Rany, zwłaszcza te, które gorzej się goją, mogą niejednemu spędzić sen z powiek. Szczególnie sporo bólu przysparzają przewlekłe lub nawracające zakażenia czy stany zapalne. Nawet drobne skaleczenie, kiedy nie będzie odpowiednio pielęgnowane, może przerodzić się w poważną ranę. Dlatego warto mieć pod ręką sprawdzone preparaty, które pomogą zagoić również najbardziej uciążliwe rany. Jakie środki wybrać, by spełniły te wymagania?

Czym są rany i jak się goją?

Rana, to w uproszczeniu, przerwanie ciągłości skóry. Czasem też może dojść do przerwania ciągłości tkanek znajdujących się pod skórą. Rany najczęściej powstają wynikiem urazu mechanicznego. Jednak ranę też stworzy oparzenie termiczne albo oparzenie wywołane żrącymi substancjami chemicznymi. W każdym przypadku rana może być jedynie niewielka i powierzchniowa, albo głęboka – wymagająca nawet interwencji chirurgicznej.

Rany mogą być różne, a najczęściej spotykane rodzaje ran, to:

  • otarcie,
  • rana cięta,
  • rana kłuta,
  • rana szarpana,
  • rana kąsana
  • rana postrzałowa,
  • zmiażdżenie,
  • oparzenie.

Warto wiedzieć, że każda rana goi się według podobnego schematu. Mniejsze rany, nieobjęte żadnymi powikłaniami, zazwyczaj goją się łatwo. Krew szybko przestaje wyciekać, a rana bezproblemowo zasklepia się. Okolice rany mogą być zaczerwienione, jednak prawidłowa pielęgnacja sprawi, że to podrażnienie skóry wkrótce zniknie. Aby gojenie się rany przebiegło bez komplikacji, warto postępować ze zniszczonym naskórkiem w odpowiedni sposób.

Jak prawidłowo postępować z raną?

Kiedy na skórze pojawi się jakakolwiek rana, pierwszą i podstawową zasadą jest ostrożne, ale dokładne jej przepłukanie pod bieżącą wodą. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie z powierzchni rany różnych bakterii czy drobnych ciał obcych. W tym celu najlepiej wykorzystać roztwór soli fizjologicznej albo czystą, chłodną wodę.

Odradza się natomiast przemywanie ran alkoholem bądź jodyną – te preparaty mogą przesuszyć skórą. Dojdzie też do podrażnienia rany, a wtedy różne drobnoustroje z łatwością będą mogły w nią wniknąć. Poza tym przesuszenie skóry może prowadzić do opóźnienia gojenia się rany.

Po dokładnym opłukaniu rany, należy ją zdezynfekować sprawdzonym i bezpiecznym środkiem medycznym. Dobrym rozwiązaniem będzie między innymi Octenisept – preparat od lat cieszący się zaufaniem konsumentów, o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym czy wirusobójczym. Prawidłowo zdezynfekowaną ranę trzeba też opatrzyć w sposób zależny od jej rodzaju. Stosownie do potrzeb, można wykorzystać na przykład zwykły plaster albo gazik jałowy i bandaż.

Pielęgnacja rany i przyspieszanie gojenia

Kiedy rana zostanie prawidłowo zaopatrzona, warto pomyśleć o prawidłowej jej pielęgnacji, co pozwoli na szybsze zagojenie się tkanek i naskórka. Przede wszystkim trzeba pamiętać o częstej zmianie opatrunku i wentylacji rany. Zranione miejsce należy też regularnie odkażać i nie dopuszczać do jego przesuszenia.

W tym celu doskonale sprawdzi się między innymi dobrej jakości żel na gojenie ran, który nawilży skórę i oczyści ranę z martwych tkanek. Warto też sięgnąć po żel na rany, który jednocześnie będzie absorbował wysięk ze zranionego miejsca. Takie preparaty mogą znacznie przyspieszyć proces gojenia się naskórka. Mają zwykle odpowiednio dobrany skład, pozbawiony na przykład barwników czy alkoholu.

Również inne skuteczne środki do dezynfekcji skóry nie dopuszczą do powikłań podczas gojenia się rany i sprawią, że regeneracja naskórka przebiegnie bez komplikacji. W tym celu można wykorzystać całą gamę produktów, nie tylko w formie żelu, ale i w spreju czy w płynie. Dużym powodzeniem cieszy się też krem na podrażnienia skórne, który dzięki swej konsystencji aplikuje się łatwo i bezboleśnie. Takie kremy szybko się wchłaniają, pozostawiając skórę nawilżoną i pokrytą warstwą substancji pielęgnujących tę uszkodzoną powierzchnię ciała.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *