Neurologiczne przyczyny nietrzymania moczu. Jaką rolę odgrywa układ nerwowy w inkontynencji?

 

Do nietrzymania moczu może dochodzić wskutek różnych dolegliwości i zaburzeń. Wśród nich znajdują się również te posiadające charakter neurologiczny. Jak układ nerwowy warunkuje pracę układu moczowego i może sprzyjać inkontynencji?

Do nietrzymania moczu może dochodzić wskutek różnych dolegliwości i zaburzeń. Wśród nich znajdują się również te posiadające charakter neurologiczny. Jak układ nerwowy warunkuje pracę układu moczowego i może sprzyjać inkontynencji?

Jak układ nerwowy wpływa na pęcherz moczowy?

Praca pęcherza moczowego jest przez cały czas kontrolowana przez układ nerwowy – ośrodkowy i obwodowy.

System nerwowy łączy pęcherz z mózgiem, między innymi wtedy, gdy konieczne jest przekazanie informacji o konieczności oddania moczu czy też zaciśnięciu mięśni, by zatrzymać jego wypływ. Gdy dochodzi do zaburzenia pracy układu nerwowego, wtedy również może pojawić się mimowolny wypływ moczu.

Wobec tego w dolegliwości jak nietrzymanie moczu przyczyny neurologiczne odgrywają istotną rolę i mogą one powodować problemy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Choroby neurologiczne sprzyjające nietrzymaniu moczu

Gdy występuje nietrzymanie moczu u kobiet lub mężczyzn, może mieć ono przyczyny w nieprawidłowym działaniu układu nerwowego – chorobach, urazach i innych dolegliwościach.

Nietrzymaniu moczu sprzyjają głównie:
– otępienia
– choroba Alzheimera
– stwardnienie rozsiane
– udar mózgu
– cukrzyca
– uszkodzenia rdzenia kręgowego
– neuropatia obwodowa
– wady wrodzone układu nerwowego

Jak postępować w przypadku nietrzymania moczu z przyczyn neurologicznych?

Gdy pojawia się nietrzymanie moczu, zalecane jest skonsultowanie tej dolegliwości u lekarza. Będzie on mógł wtedy wykryć jego przyczynę, którą również może być jedna z chorób dotykających układu nerwowego.

W przebiegu inkontynencji, gdy miały miejsce urazy układu nerwowego albo współistnieją choroby neurologiczne mężczyźni i kobiety mogą korzystać ze specjalnych wyrobów chłonnych. Za ich pomocą można cieszyć się większym komfortem, ponieważ wchłaniają one mocz i neutralizują jego przykry zapach. Stosuje się wtedy wkładki chłonne – urologiczne, pieluchomajtki, majtki chłonne. Produkty chłonne to artykuły medyczne, które wymagają odpowiedzialnego i zgodnego z instrukcją użytkowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stosowania produktów chłonnych, najlepiej skonsultuj się z odpowiednim specjalistą, ponieważ nieodpowiednie zastosowanie produktów medycznych może przynieść negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Pamiętaj, żeby zawsze przestrzegać zaleceń producenta i korzystać z wyrobów medycznych zgodnie z ich przeznaczeniem.

Redukcja dolegliwości jest możliwa również przez prowadzenie odpowiednich ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz przez wykonanie zabiegów. Stosuje się między innymi specjalne implanty, taśmy do podwieszania, sztuczne zwieracze, zabiegi jak stymulacja nerwów krzyżowych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *