Jak czytać analizę składu ciała?

Wydruk z analizatora składu ciała

Na wydruku z analizatora składu ciała znajduje się wiele informacji, które dla osób niewtajemniczonych mogą być w pierwszej chwili bardzo trudne do odczytania i zrozumienia. Wystarczy jednak uważnie przeanalizować wszystkie dane po kolei, aby dowiedzieć się wszystkiego o naszym organizmie. Wynik z analizatora InBody przedstawia kolejno:

 • analizę składu ciała,
 • analizę mięśniowo- tłuszczową,
 • analizę otyłości,
 • segmentalną szczupłość,
 • analizę współczynnika ECW- wskaźnika wody komórkowej,
 • historię składu ciała,
 • kontrolę masy ciała,
 • segmentalną analizę tłuszczową,
 • parametry badania,
 • kąt fazowy całego ciała,
 • impedancję.

Jak czytać analizę składu ciała?

Skład ciała to nic innego jak suma wagi białka, wody, tkanki tłuszczowej i substancji mineralnych w organizmie. Jeśli wszystkie parametry mieszczą się w normach podanych w nawiasach, to skład ciała jest zrównoważony.

Jak czytać analizę mięśniowo- tłuszczową?

W tej tabeli mamy do czynienia z wykresami słupkowymi, których długość informuje o stosunku udziału mięśni szkieletowych i tkanki tłuszczowej w organizmie. Na tej podstawie można określić, czy nasz sylwetka jest słaba (poniżej normy), idealna  (prawidłowa) czy silna (powyżej normy).

Jak czytać analizę otyłości?

Dwa wskaźniki, czyli BMI (wskaźnik masy ciała) oraz PBF (procentowa zawartość tkanki tłuszczowej) pozwalają na określenie, czy mamy niedowagę (słupki poniżej prawidłowego odczytu), nadwagę (odczyt powyżej) lub czy nasze ciało jest w normie (odczyt prawidłowy).

Jak czytać segmentalną analizę beztłuszczową?

Segmentalna szczupłość dzieli ciało na 5 obszarów badania: prawe ramię, lewe ramię, tułów, prawą nogę i lewą nogę. Wykresy słupkowe pokazują w kilogramach i procentach, jak rozłożona jest tkanka mięśniowa. Odczyt może mieścić się w normie, poniżej lub powyżej. Dysproporcje mogą być spowodowane niezrównoważonym treningiem, zanikiem masy mięśniowej, różnymi chorobami lub kontuzjami.

Jak czytać analizę wskaźnika ECW?

Wskaźnik ECW mówi o stosunku ilości wody pozakomórkowej do całkowitej zawartości wody w organizmie. Jeśli odczyt nie jest w normie, może oznaczać, że w ciele występują obrzęki i zatrzymanie wody.

Jak czytać historię składu ciała?

Historia składu ciała to nic innego, jak wykaz poprzednich odczytów masy ciała, masy mięśni szkieletowych, procentowej zawartości tłuszczu i wskaźnika wody pozakomórkowej. Jest instrumentem służącym do analizowania swoich postępów.

Jak czytać kontrolę masy ciała?

Kontrola masy ciała to informacja o odczytach, nad którymi należy popracować, by zbliżyć je do ideału. Znak „+” oznacza zalecenie zwiększenia, a „-” zmniejszenia.

Jak czytać segmentalną analizę tłuszczową?

Podobnie do analizy beztłuszczowej, w tej części analizator składu ciała dzieli organizm na prawe ramię, lewe ramię, tułów, prawą nogę i lewą nogę. Ocenia prawidłowość rozłożenia tkanki tłuszczowej i porównuje ją do idealnego stanu.

Jak czytać parametry badania?

W tym miejscu możemy odczytać wartości różnych parametrów opisujących stan naszego ciała i przyrównać je do norm podanych w nawiasach. Są to kolejno:

 • woda wewnątrzkomórkowa- całkowita ilość wody w komórkach,
 • woda zewnątrzkomórkowa- całkowita ilość wody poza komórkami,
 • BMR- podstawowa przemiana materii, czyli minimalne zapotrzebowanie na kalorie,
 • WHR- wskaźnik talia-biodra, czyli stosunek obwodu talli do bioder,
 • masa komórkowa- suma ilości wszystkich tkanek aktywnych metabolicznie i wody wewnątrzkomórkowej.

Czym jest kąt fazowy?

Kąt fazowy mówi o stopniu wyniszczenia organizmu. Jego zmiany informują o poprawie lub pogorszeniu stanu zdrowia i sprawności fizycznej.

Czym jest impedancja?

Impedancja służy sprawdzeniu, czy badanie zostało dobrze przeprowadzone. Jest to wartość rezystancji mierzona podczas przepływu prądu elektrycznego przez ciało, sprawdzana na kilku różnych częstotliwościach.

Analizatory składu ciała to bardzo nowoczesne urządzenia, dzięki którym można bardzo dokładnie zdiagnozować stan naszego ciała i zastosować odpowiednią profilaktykę zdrowotną. Informacje jakie odczytują, pozwalają na opracowanie odpowiednich indywidualnych planów żywieniowych i treningowych. Dodatkowo umożliwiają one monitorowanie postępów i wprowadzanie zmian poprawiających rezultaty.

Analizator składu ciała InBody wyróżnia się na rynku wśród innych sprzętów tego rodzaju, ponieważ nie wykorzystuje danych empirycznych, jak wiek, płeć czy budowa ciała. Korzystanie z takich informacji nadaje się tylko dla osób w średnim wieku o standardowej budowie ciała, w innych wypadkach analiza składu ciała będzie przekłamana. InBody bierze pod uwagę rzeczywiste pomiary, które sam odczytuje z organizmu. Dzięki temu wynik zawsze jest zgodny z prawdziwymi wartościami, a zatem może posłużyć do prawidłowej diagnozy oraz stworzenia odpowiedniego planu żywieniowego i treningowego dla każdej osoby niezależnie od wieku, płci i budowy ciała.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *