Chrapanie potrafi być naprawdę irytującą przypadłością. Jeżeli rodzina wielokrotnie skarży się na to, że chrapiesz, warto czym prędzej poszukać różnych rozwiązań. Szczególnie, że chroniczne chrapanie może być oznaką rozmaitych chorób. W jaki sposób powstrzymać tę przypadłość i czego może być oznaką? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Dlaczego chrapiemy?
Chrapanie jest wynikiem niedrożności dróg oddechowych, w szczególności gardła. Gdy tkanka mięśniowa w gardle zwiększa swoją objętość lub kształt, może to prowadzić do utrudnionego przepływu powietrza, a w konsekwencji do chrapania. Istnieje bardzo wiele przyczyn tego zjawiska. Pierwszą z nich jest z pewnością zła pozycja. Śpiąc w pozycji utrudniającej przepływ powietrza w gardle, właściwie prosimy się o to. Na chrapanie mogą również wpływać rozmaite infekcje, które na przykład zatykają przepływ powietrza w nosie lub powodują obrzęk w gardle. Nadmierne rozluźnienie spowodowane wypiciem alkoholu, także należy do istotnych przyczyn. Niebagatelną rolę ma również budowa ciała.
Jeżeli cierpimy na jakieś dysfunkcje związane z naszym układem oddechowym, możemy spodziewać się chrapania. Do takich dysfunkcji należy między innymi krzywa przegroda nosowa. Jej skrzywienie powoduje zmniejszenie przepływu powietrza w jamie nosowej oraz nierzadko katar. Można ją rozpoznać, jeśli chronicznie mówi się przez nos. Innym częstym powodem jest kształt podniebienia. Ma on ogromny wpływ na to, czy chrapiemy.
Sposoby na chrapanie
Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się chrapania. Jeżeli żaden z nich nie odniesie skutku, koniecznie skontaktuj się z lekarzem laryngologiem, który może określić, co stanowi przyczynę tej uciążliwości. Przyjmij właściwą pozycję
Jeżeli śpisz na plecach, bardzo łatwo jest przybrać pozycję, która utrudnia przepływ powietrza w układzie oddechowym. Dzieje się tak w szczególności, gdy głowa jest pochylona zbyt mocno do tyłu lub gdy znajduje się w zbyt wysokiej pozycji. Skurczona mięśniówka będzie blokować wdechy i wydechy, wprawiając gardło i podniebienie w wibracje. Może to zakończyć się obudzeniem domowników. Inną właściwością tej pozycji jest fakt, że czasami język potrafi w niej cofnąć się do gardła, co już w ogóle powoduje potężne chrapanie. Zamiast spać na plecach, można spać na boku. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowiu naszego kręgosłupa, warto zastosować zagłówek, żeby podnieść nieco głowę, lub zrezygnować z nadmiaru poduszek, jeżeli sypiamy zbyt wysoko.
Nie pij alkoholu przed snem
Alkohol wypity przed snem rozluźnia mięśnie. Prowadzi nie tylko do chrapania, ale również do gorszego wysypiania się. Z tego powodu warto odłożyć kieliszek. Jeśli jednak nie wytrzymasz bez wypicia alkoholu, wypij go wcześniej niż dwie godziny przed snem.
Zastosuj odpowiednie plastry
Istnieją dwa rodzaje plastrów, które pomagają w zapobieganiu chrapaniu. Pierwszy rodzaj należy przylepić do nasady nosa, co ułatwi przepływ powietrza w jamie nosowej. Drugi rodzaj nakleja się tak, by przecinał nozdrza. Wówczas wdychane powietrze stawia dużo mniejszy opór.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza
Wilgotność powietrza również może mieć wpływ na chrapanie. Jeżeli chcesz się go pozbyć, koniecznie przypilnuj, by powietrze nie było zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Niekorzystna wilgotność może mieć ogólny wpływ na infekcje gardła, od których zaczyna się wiele chorób dróg oddechowych.
Skuteczne zioła
Istnieje wiele ziół, które skutecznie sprawdzają się w leczeniu chrapania. Są to między innymi:
- Melisa Lekarska
- Eukaliptus
- Prawoślaz Lekarski
- Gorzknik Kanadyjski
- Mięta
Wszystkie te zioła można stosować zarówno w formie naturalnej, jak i w postaci tabletek oraz syropów. To doskonała metoda na rozwiązanie uciążliwego problemu, a przy tym całkowicie naturalna i dostępna bez recepty.
Więcej o skutecznych sposobach na chrapanie dowiesz się ze strony: sposobynachrapanie.pl
Podsumowanie
Jak widać, sposobów jest naprawdę wiele. Warto sprawdzić kilka z nich i spróbować pokonać chrapanie. Szczególnie korzystne może być spożywanie ziół, gdyż niosą one z sobą szereg dodatkowych zalet. W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem.