Jak jeść, żeby zwiększyć masę ciała?

Niemal wszędzie zalewają nas oferty diet odchudzających czy porad dietetyków, które wskazują jak szybko i skutecznie schudnąć. Tymczasem istnieje spora część społeczeństwa, która marzy o przytyciu. Będą to przede wszystkim mężczyźni, którzy chcą zwiększyć swoją masę mięśniowa. Nierzadko są to także kobiety, których szybka przemiana materii sprawia, że nie mogą one nabrać kobiecych kształtów. Jak więc stworzyć odpowiednią dietę na masę, by zdrowo i skutecznie przytyć?

Specyfika diety na masę

Przede wszystkim, chcąc przytyć warto uzmysłowić sobie cechy budowy ciała. Na pewno nikt nie chce, aby jego sylwetka posiadała zbyt dużą ilość tłuszczu. Dlatego nie warto stawiać na dietę śmieciową, która w prawdzie jest wysokokaloryczna, ale jednocześnie przytycie nie wpłynie korzystnie na wygląd naszej sylwetki. Dobrze zbudowane ciało to przede wszystkim masa mięśniowa, która też waży więcej niż tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać, że specyfika kobiecego organizmu powoduje, że procentowo ciało kobiety składa się z większej ilości tłuszczu niż ma to miejsce  mężczyzn. Trudniej jest też kobietom rozbudować masę mięśniową. Niezależnie jednak od płci, warto postawić na dietę, która będzie się składać między innymi z:

  • białka pochodzącego z mięsa i nabiału
  • zdrowych tłuszczy
  • złożonych węglowodanów

Typowe posiłki na masę

Osoby, które pragną przybrać na masie, powinny sięgać po bogate posiłki, składające się z wyżej wymienionych elementów. Przede wszystkim, jeśli chodzi o białko, dobrze jest spożywać chude mięso oraz wysokiej jakości nabiał czy jaja. To właśnie białko jest podstawowym budulcem masy mięśniowej, a jego spożywanie w większej ilości sprawia, że przybiera się na mięśniach, a nie tłuszczu w organizmie. Dobrym wyborem będą również odżywki białkowe, które dostarczą organizmowi budulca dla mięśni, zwiększając tym samym kaloryczność spożywanej żywności. Jednak aby przytyć, konieczna jest nadwyżka kalorii, którą najłatwiej będzie uzupełnić w oparciu o węglowodany. Warto sięgać więc po kasze i ryże, dobre pieczywo czy owoce i warzywa. Ciekawą opcją jest także spożywanie soków czy shake’ów, które łatwiej spożyć przy zmniejszonym łaknieniem. Dobre przekąski to z kolei suszone owoce, orzechy, ziarna czy bakalie.

Trening a masa

Sama dieta ze zwiększoną ilością kalorii może nie być wystarczająca, jeśli wziąć pod uwagę dobrą budowę i proporcje ciała. Najlepszym wyborem na masę będzie więc trening siłowy, który dodatkowo pobudzi mięśnie do wzrostu. Najlepiej jest ćwiczyć z maksymalnym dla siebie obciążeniu, wykonując przy tym mniejszą ilość powtórzeń (około 8-9) na serię. W ten sposób sylwetka będzie ładnie się zarysowywać, a bogata dieta nie sprawi, że nadwyżka kalorii odłoży się w niepożądanym miejscu, na przykład pod postacią dodatkowego tłuszczyku na brzuchu. Trening siłowy nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, lecz sprawdzi się także u kobiet, którym zależy na zdrowej i jędrnej sylwetce.

  1. Dieta na masę. W jaki sposób ją dobrać? Jak powinna ona wyglądać?
Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *