Jakie choroby leczy dermatolog?

Dermatologia to obszerny dział medycyny, który koncentruje się przede wszystkim na schorzeniach skóry. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie zajmuje się zarówno profilaktyką jak i leczeniem. Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, dermatolog powinien być odwiedzany minimum raz do roku. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatolog to lekarz, który za swoją specjalizację wybiera obszar związany z leczeniem dolegliwości skórnych. Sprawuje kompleksową opiekę nad pacjentami cierpiącymi na wiele powszechnych, ale i często rzadkich dolegliwości. Należą do nich:

  • zakażenia wirusowe i bakteryjne;
  • trudno gojące się rany;
  • trądzik;
  • łuszczyca;
  • grzybica skóry i paznokci;
  • kurzajki;
  • przebarwienia i znamiona;
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • dolegliwości skórne o podłożu alergicznym.

Lekarz dermatolog leczy osoby dorosłe, ale może także specjalizować się w opiece nad najmłodszymi pacjentami. Objawy skórne u niemowląt oraz dzieci starszych są w obecnych czasach bardzo częste. Atopowe zapalenie skóry, alergie czy trądzik w okresie dojrzewania – to przykłady popularnych dolegliwości, w których pomóc może właśnie dermatolog dziecięcy.

Kiedy należy zgłosić się do dermatologa?

Do lekarza dermatologa należy zgłosić się zawsze, gdy obserwujemy niepokojące zmiany skórne, ale nie tylko! Wskazane jest, aby z jego usług korzystać regularnie by przynajmniej raz do roku kontrolować znamiona. Podczas badania z użyciem specjalistycznego sprzętu zwanego dermatoskopem, dermatolog dokładnie obejrzy każdą zmianę barwnikową i jeśli będzie budziła jakiekolwiek podejrzenia, może zalecić jej usunięcie. To ważny element profilaktyki nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Okazuje się bowiem, że w porę leczona zmiana, daje gwarancję pełnego wyzdrowienia, a jej usunięcie, gdy potencjalnie może przekształcić się w zmianę nowotworową, w zasadzie zapobiega chorobie.

Dermatolog – Poznań

Bez względu na to czy poszukujesz dermatologa w Poznaniu prywatnie, czy na NFZ, jeśli twój problem skórny jest nasilony, warto starać się aby wizyta odbyła się w możliwie szybkim terminie. Biorąc pod uwagę długie kolejki w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, wielu chorych z Wielkopolski poszukuje specjalisty prywatnie w Poznaniu. Dobry dermatolog bardzo często jest więc na wyciągnięcie ręki. Prywatne lecznice i kliniki jak np. Centrum Medyczne Neomedica w Poznaniu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oferują szybkie terminy wizyt, bez oczekiwania w długich kolejkach. Lekarze dermatolodzy pracujący w Neomedica to wysokiej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pracy z chorymi.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *