Jak leczyć próchnicę zębów mlecznych?

Jako rodzic zastanawiasz się, czy zęby mleczne dziecka wystarczy tylko szczotkować, czy może trzeba je również leczyć? Uważasz, że zęby mleczne są tymczasowe i nie warto zawracać sobie głowy stomatologiem? Podpowiadamy, jak zbudowane są zęby mleczne i dlaczego należy je leczyć z próchnicy.

Jak zbudowane są zęby mleczne?

Zęby mleczne to czasowe zęby u każdego dziecka. Zbudowane są – podobnie jak zęby stałe – ze szkliwa, zębiny, kostniwa oraz miazgi. Przeważnie wyżyna się 20 mleczaków: po 4 siekacze, 2 kły i 4 trzonowce w każdym łuku.

Zęby mleczne od zębów stałych różnią się nie tylko wyglądem, ale również wielkością. Mleczaki są mniejsze, bielsze i drobniejsze. Są słabo zmineralizowane, a przez to bardziej podatne na próchnicę.

Dlaczego należy dbać o zęby mleczne u dzieci? Stomatologia rodzinna Jelonki

Zęby mleczne u dziecka pełnią bardzo ważne funkcje:

– pomagają rozdrobnić pokarm,

– pomagają w rozwoju mięśni szczęki,

– zabezpieczają miejsce pod zęby stałe, umożliwiając ich wyżynanie w odpowiednim miejscu,

– przyczyniają się do rozwoju mowy.

Należy dbać o zęby mleczne i chronić je przed ubytkami. Próchnica jest chorobą zakaźną, która szybko rozprzestrzenia się pomiędzy zębami, narażając tym samym zęby stałe i ich zalążki na zmiany chorobowe. Aby do tego nie dopuścić, zęby mleczne powinny być odpowiednio zabezpieczone i przede wszystkim leczone, co oferuje stomatologia rodzinna Jelonki. Wykwalifikowani lekarze dentyści zapewniają wysoki standard usług i dbają, by wizyty przebiegały w miłej atmosferze. Kilkunastoletnie doświadczenie sprawia, że najmłodsi pacjenci nie obawiają się zabiegów i chętnie współpracują podczas wizyt.

Sposoby leczenia zębów mlecznych – stomatolog dziecięcy Warszawa Bemowo

W równym stopniu jak o zęby stałe trzeba dbać o zęby mleczne. Słodka, kwaśna i przetworzona żywność oraz napoje uszkadzają wrażliwą powierzchnię mlecznych zębów. Dlatego ważne jest szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Należy również zadbać o dietę bogatą w wapń i inne składniki odżywcze.

Istotne jest, aby zęby dziecka już od 2 roku życia obejrzał stomatolog dziecięcy Warszawa Bemowo jest dzielnicą, w której lekarze dentyści specjalizują się w profilaktyce i leczeniu zachowawczym zębów mlecznych. Gabinet oferuje trzy najlepsze rozwiązania:

– lakowanie – bezbolesny zabieg polegający na nałożeniu na zęby przedtrzonowe i trzonowe specjalnej żywicy, wzmacniającej szkliwo zębów. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne i zajmuje niewiele czasu;

– lakierowanie – polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor, który zapobiega pojawieniu się próchnicy. Jest to również sposób na walkę z wczesną próchnicą w większości gabinetach stomatologii rodzinnej. Jelonki są obszarem, gdzie fluoryzacja zębów mlecznych jest zabiegiem wykonywanym kompetentnie, nie narażając dzieci na traumę;

– wypełnianie ubytków – w przypadku, gdy próchnica wymaga leczenia, dochodzi do borowania i nałożenia plomby przez stomatologa dziecięcego. Warszawa Bemowo posiada gabinet, w którym specjaliści dobiorą odpowiednie znieczulenie, aby oszczędzić dzieciom bólu. Dodatkowo ubytek zostanie wypełniony kolorową plombą tak, by zbudować w dziecku pozytywne skojarzenia z leczeniem zęba.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *